arrow_left

راه اندازی بخش PET/SPECT بیمارستان محک با همراهی پارس ایزوتوپ

نتیجه‌ای پیدا نشد.

مطالب پیشنهادی
گزارش‌های خبری

نتیجه‌ای پیدا نشد.

رادیودارو چیست؟
رادیودارو چیست؟

وقتی یک ترکیب دارویی (شیمیایی) با یک رادیوایزوتوپ تحت شرایـط خاصـی، ترکیب شود، رادیودارو تشکیل مـی‌شود رادیوداروها به عنوان ردیاب در تشخیص و درمان بسیاری از بیماری‌ها بکار می‌روند…

عملکرد کیت رادیودارویی چگونه است؟
radiopharmaceutical kits

شامل یک ویال حاوی اجزای غیررادیواکتیو می‌باشد و برای آماده‌سازی یک رادیودارو به کار می‌رود. محتویات این ویال‌ها به شکل استریل تهیه می‌شود و به منظور آماده‌سازی رادیودارو، رادیوایزوتوپ مناسب به آن اضافه می‌گردد….

ژنراتور رادیونوکلئیدی چیست؟
Generators

ژنراتورهای رادیونوکلئیدی ابزاری هستند که یک رادیوایزوتوپ پزشکی با نیمه عمر کوتاه مفید (معروف به “دختر”) را از تبدیل رادیواکتیو یک رادیونوکلئید غیرپزشکی با نیمه عمر طولانی (به نام “والد”) تولید می‌کنند…

رادیوایزوتوپ چگونه تولید می‌شود؟
Radioisotopes

اگر اتم‌های یک عنصر در هسته خود تعداد پروتون‌های یکسان ولی تعداد نوترو‌ن‌های متفاوتی داشته باشند، ایزوتوپ‌های یک عنصر نامگذاری می‌شوند. ایزوتوپ‌ها به دو دسته ایزوتوپ‌های پایدار و ناپایدار تقسیم بندی می‌شوند….

پراکندگی مراکز پزشکی هسته‌ای

استفاده از مواد پرتوزا در پزشکی در ایران با سنجش مقدار یُد رادیواکتیو در سال ١٣٣٩ به وسیله یک شمارشگر گایگر در آزمایشگاه پیمان مرکزی دانشکده علوم پزشکی تهران آغاز گردید. در این راستا، یک کارشناس بریتانیایی به نام مالکوم کاتبرت نوکس سهم بزرگی در پیشرفت کار پزشکی هسته‌ای در ایران ایفا کرد. با یاری وی، دکتر نظام مافی برای اولین بار در سال ۱۳۴۰ با یک پویشگر تیروئید، تحقیقاتی را به انجام رسانید و پایه‌های پزشکی هسته‌ای را در ایران بنا نهاد. در سال ١٣۴۶، مرکز پزشکی هسته‌ای و تحقیقات غدد مترشحه داخلی دانشگاه تهران تاسیس شد که در واقع اولین و قدیمی‌ترین مرکز پزشکی هسته‌ای کشور محسوب می‌شود. پس از آن با پیشرفت علم و فناوری در سال‌های اخیر تعداد مراکز و بیمارستان‌های ارائه دهنده خدمات پزشکی هسته‌ای در ایران به عدد نزدیک 200 رسید و ایران به جایگاه نخست پزشکی هسته‌ای در خاورمیانه دست یافت.

هم‌اکنون در کشور ما تصویربرداری‌های پزشکی هسته‌ای (پت و اسپکت) همگام با آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا به منظور تشخیص انواع بیماری‌ها و سرطان‌ها، مرحله بندی آن و انتخاب شیوه درمان مناسب انجام می‌شود. علاوه بر آن، روش‌های درمانی در پزشکی هسته‌ای با انواع رادیوداروهای درمانی در حال انجام است و پارس ایزوتوپ با افتخار علی‌رغم تمام چالش‌های پیش‌رو نیاز رادیوداروهای تشخیصی و درمانی همه مراکز پزشکی هسته‌ای در سراسر ایران را تأمین می‌کند.

ما در پارس ایزوتوپ با تولید محصولات متنوع، با کیفیت و شاخص در شرایط استاندارد و داشتن نیرو‌های زبده و علمی، در تلاشیم تا سلامت عمومی جامعه را ارتقا دهیم و شعار “افقی تازه در زندگی” را تحقق بخشیم و نام ایران را در راستای پیشرفت در این زمینه بیش از پیش پررنگ‌تر کنیم.

فهرست